Czy żarówki led są lepsze od tradycyjnych żarówek?

Nowoczesne żarówki led to lepsza i energooszczędna alternatywa dla tradycyjnych źródeł światła. Z roku na rok żarówki led są coraz tańsze , jeszcze kilkanaście lat temu , kupowanie żarówek led do całego domu lub mieszkania wiązało się z niemałymi kosztami. Dziś , dzięki nowym technologiom produkcja żarówek led staje się coraz tańsza, zyskują na tym producenci oświetlenia led , a także my - konsumenci. Wybór odpowiedniego oświetlenia zależy w głównej mierze od pomieszczenia w jakim ma być zastosowane, dzisiejsze żarówki led cechują się skutecznością świetlną na poziomie ok 90lm/W, a na podstawie tego można bez większego problemu przeliczyć jaka żarówka led odpowiada tradycyjnej żarówce wolframowej.


Dla uproszczenia można przyjąć że chcąc wymienić żarówkę z tradycyjnej na ledową należy podzielić ilość WATÓW naszej starej żarowki na 5 , a wynik należy zaokrąglić. Oznacza to że jeżeli aktualnie w pomieszczeniu używamy tradycyjnej żarówki o mocy 100 W to odpowiednik żarówki led będzie miał ok 20 W. Oczywiście obliczenia te są przedstawione w dużym uproszczeniu , nie ma przeciwskazań aby samemu próbować dobrać odpowiednią żarówkę o mniejszej lub większej mocy.

 

Jaka lampa led będzie odpowiednia do pokoju?

 

Na rynku jest wiele różnego rodzaju żarówek led dedykowanych do konkretnych pomieszczeń. Jeżeli nie chcesz przepłacać za gotowe rozwiązanie to łatwo możesz policzyć jakie żarówki led będą odpowiednie do Twojego pokoju.


W przybliżeniu przyjmuje się że w pomieszczeniu powinno stosować się oświetlenie , które da 18 LUX/ m2 (Nie mylić z lumenem! Lux jest jednostka służąca do wyrażenia natężenia oświetlenia. Definicja mówi że lux to oświetlenie wywołane przez RÓWNOMIERNIE rozłożony strumień świetlny o wartości 1 lumena , który pada na powierzchnię 1 m2.)

Prosty wzór do obliczeń to 1 lux = 1 lumen / m2

 

Jakie zalety posiada oświetlenie led?

Pierwszą zaletą oświetlenia led to duża sprawność , oznacza to tyle że podczas przetwarzania prądu elektrycznego na światło , bardzo mało energii ucieka w postaci oddawanego ciepła.
Jeżeli zastosujemy w pomieszczeniu oświetlenie led , to nie musimy się martwić o tzw. "uderzenie prądowe", każda tradycyjna żarówka w momencie włączenia pobiera dużo więcej prądu, jest to spowodowane tym że żarnik jest zimny - przez co częste włączanie i wyłączenia tradycyjnych żarówek może prowadzić do większego poboru prądu.


Przy oświetleniu led ten problem znika. Kolejną zaletą lamp led jest bardzo długa żywotność, przyjmuje się że żywotność diod led to od 30 do 100 tysięcy godzin, jednak żarówki led nie "spalają" się nagle - one powoli zaczynają tracić jasność. Większość producentów podaje czas świecenia po jakim żarówka traci 30 procent jasności.


W praktyce oznacza to że nasza lampka po tym okresie może świecić przez kilka nastepnych lat (lub kilkunastu!), tylko że słabiej. Niskie napięcie zasilania to kolejny punkt dodatni jeżeli chodzi o stosowanie oświetlenia led - pojedyncze diod led działają na napięciu od 2 do 4 V.
Często są łączone szeregowo , które pracują na 12 V. Przy zastosowaniu dobrego zasilacza ryzyko porażenia spada prawie do zera. Oświetlenie led ma znacznie więcej zalet niż wad , a windujące ceny współczesnych lamp led sprawiają że zyskują one na popularności.

 

Czy taśma led i lista led to ten sam produkt?

Odpowiedź jest krótka - nie. To dwa zupełnie odmienne produkty , które mają zastosowanie zupełnie w innych "warunkach".

Najważniejszą różnicą między taśmą led a listwą led jest to że taśma led jak sama nazwa wskazuje ma formę taśmy - jest to długi pasek z osadzonymi diodami led. Lista led jest zazwyczaj sztywna i dużo krótsza niż taśma.
Taśmy led są nowoczesnym rozwiązaniem dekoracyjnym. Wykonane są z elastycznej taśmy z osadzonymi diodami technologii SMD , są dostępne modele standardowe i wodoodporne pokryte żelowym płaszczem które ma służyć jako zabezpieczenie przed wodą i warunkami panującymi na zewnątrz. Taśma led zazwyczaj skonstruowana jest z diod świecących w kolorach ciepłobiały, zimnobiały , niebieski , czerwony , różowy i zielony. Na rynku dostępne są także taśmy led RGB czyli Red Blue Green , przy współpracy z kontrolerem RGB mamy możliwość zmiany koloru oświetlenia taśmy led.


Listwy led zazwyczaj dostępne są jako gotowe produkty - w większości dedykowane jako oświetlenie blatów kuchennych.

 

Świetlówka led - gdzie można stosować?

Świetlówki led swoim wyglądem przypominają zwykłe świetlówki typu "rura" , pozwalają oszczędzić do 50% kosztów za energię elektryczną. Warto wymienić swoje stare świetlówki na świetlówki led ze względu na niższe koszty eksploatacyjne i większą skuteczność. Świetlówka led będzie dobrym wyborem do rozjaśnienia blatu kuchennego. Świetlówki led często są także używane jako oświetlenia do akwariów (ograniczają parowanie wody i jej ograniczają jej nagrzewanie , dzięki czemu łatwiej nam będzie utrzymać odpowiednią temperaturę wody.)
Świetlówki led powoli wypierają tradycyjne świetlówki ze względu na coraz niższą cenę i jakość.

 

Co to jest naświetlacz led?

Naświetlacz led jest odpowiednikiem tradycyjnej lampy halogenowej. Na rynku znajdziemy kilkadziesiąt różnych rodzajów naświetlaczy led - większość z nich nie będzie się różnić kształtem ani wyglądem od tradycyjnych lamp halogenowych.


Naświetlacz led możemy ustawić dowolnie lub powiesić. Główną zaletą naświetlacza led jest energooszczędność. Obliczanie jaki będzie odpowiedni naświetlacz led w porównaniu z tradycyjną lampą znajdziecie Państwo na samym początku tego wpisu.

 

Rodzaje żarówek led (gwinty)

Na rynku podawane jest wiele różnych nazw co do oświetlenia led np. świetlówka led , taśma led , naświetlacz led. Ale jak zwykły człowiek niezwiązany z branżą eletryczną ma się połapać w tych wszystkich nazwach i oznaczeniach gwintów?


Poniżej podajemy najpopularniejsze typy gwintów.

Żarówka g9 led - W tej żarówce wtyk jest mocowany na wcisk. Rozstaw nóżek wynosi 9mm (stąd nazwa G9).
Przy wyborze lampy z gwintem G9 należt pamiętać o kupnie odpowiedniej żarówki , niektóre mogą okazać się za długie - najlepiej przejśc się ze swoją lampą do sklepu.
Ewentualnie wysłać numer modelu lampy do potencjalnego sklepu w którym mamy zamiar dokonać zakupu żarówek.

Żarówka led gu10 - gwint żarówki gu10 to tzw. wtyk reflektorowy , żarówkę wciskamy w gwint i przekręcamy. Rozstaw nóżek wynosi 10mm.
Żarówka gu10 ma wygląd małego "reflektora".


Żarówka led g4 - Jeden z mniejszych gwintów , będzie nam potrzebna mała żarówka g4 z rozstawem nóżek 4mm. Napięcie 12 V , dopuszczalne inne ale w rzadkich przypadkach.

Żarówki led e14 - Gwint e14 to z klasycznym trzonkiem edisona (odpowiedni gwintu e27 , tylko o mniejszych rozmiarach). Napięcie to 230 V , rzadko stosowane są żarówki led e14.
Średnica gwinta to 14mm.

Żarówki led e27 - Klasyczny gwint edisona o średnicy 27mm. Napięcie 230V. Żarówki led e27 dostępne są w naszym sklepie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl